אחד הסממנים הבולטים של נכסי יוקרה הוא ללא ספק שיש. ישנם לא מעט ריצופים לנכסים שמציגים יוקרה, החל מריצוף עץ מלא מרשים, פרקט, אבן, אך גם שיש נחשב מזה עשרות שנים לריצוף יוקרתי, כעדות אפשר לראות את הריצוף בעשרות ארמונות ברחבי העולם אשר מרוצפים בשיש יוקרתי ומרשים.

לשמחת בעלי נכסי יוקרה בישראל, ניתן למצוא לא מעט חנויות ורשתות שמוכרות שיש יוקרתי ממדינות שונות, בפרט מאיטליה, שידועה בשיש המרשים והיוקרתי שלה, כמובן שכל האריחים מגיעים בתצורות ובסגנונות שונים.

לפני שבוחרים שיש יוקרתי עבור נכסי יוקרה, צריך להסתכל על מספר נקודות שאמורות להשפיע על בחירת השיש. נקודות אלו אמורות להיבחן בעת תכנון המבנה, כשהרעיון הוא לבחון את השיש בשטח וכן בעזרת תוכנת הדמיה שתציג כיצד ייראה ריצוף שיש במציאות.

בין הנקודות השונות שמשפיעות על בחירת ריצוף שיש לנכסי יוקרה אנחנו נמצא, ראשית, כיצד השיש משתלב עם האפיון של הנכס, כלומר האם הוא באמת עונה להגדרה של שיש יוקרתי, האם הוא מתאים להגדרה של נכס יוקרה. שנית, יש לבחון כיצד הוא משתלב בעיצוב הכללי של המבנה, הן מבחינת הצבע של שיש והן מבחינת התצורה שלו, שלוש, יש לבחון את גודל האריחים, גם להם יש השפעה על עיצוב המבנה (במידה ומדובר באריחים קטנים זה ייצור תחושה של חדר קטן, לעומת אריחים גדולים שיוצרים תחושה של חדר גדול), ארבע, אריחי השיש צריכים להיות נוחים לניקיון, הם צריכים למנוע אגירת אבק וכן להיות חזקים מספיק בשביל לא להיסדק או להישבר.

איזה שיש רצוי להתקין בנכסי יוקרה

נכסי יוקרה מעצם מעמדם ומחירם, צריכים ליהנות משיש איכותי ויוקרתי לא פחות, כיאה לנכסים שכאלה. זה אומר שאריחי השיש צריכים להיות חזקים ועמידים, ככה שיחזיקו מעמד זמן רב, מבלי שיצטרכו לעבור חידוש לעיתים תכופות. מעבר לעניין של העיצוב והתצורה שלהם, הרי המשמעות של נכס יוקרה הוא, שכל דבר אשר מותקן בו עומד במקום כמו שצריך למשך שנים רבות, כך גם השיש.

בשאלת העיצוב, הרי שאריחי שיש בנכסי יוקרה צריכים להיות בעלי עיצוב מיוחד, מרשים, וייחודי, כזה שלא ניתן לראות בכל מקום. אלה יכולים להיות אריחים בהזמנה אישית, ואלה יכולים להיות אריחים עם תצורות אומנותיו שונות, החל מכאלה שמגיעים בסגנון מערבי או בסגנון מזרחי.

בדרך כלל נהוג להתקין אריחי שיש גדולים ובצבעים בהירים, הגודל נותן תחושה שהחדר הוא גדול יותר, בעוד שהצבע הבהיר, מכניס לחדר אור. לא תמיד הגישה היא לבחור בצבע לבן, לעיתים בוחרים בצבעים בהירים אחרים, למשל, קרם, אפור בהיר, תכלת ועוד. הרעיון הוא לשלב צבעים לא צפויים שמעניקים אפשרויות רבות ושונות לעיצוב הבית, ונותנים לו מקוריות שלא ניתן לראות בכל מבנה גם לא בנכסי יוקרה אחרים.